Jeszcze parę słów w temacie złej jakości tłumaczeń technicznych. Zacznijmy analizę sytuacji od momentu przekazania takiego tłumaczenia inwestorowi. Istnieją dwie możliwości: 1. inwestor odkłada tłumaczenie na półkę (bo de facto nie było mu do niczego potrzebne) i 2. zaczyna czytać, ma dość po przeczytaniu kilku linijek i ... również odkłada na półkę. Nie wyrzuca do śmieci, gdyż zbyt dużo za nie zapłacił. Przez wiele lat zła jakość była wynikiem braku wiedzy lub niedostatecznego przyłożenia się do pracy przez tłumacza. Obecnie coraz częściej zła jakość wynika z oszustwa polegającego na oddawaniu klientowi tłumaczenia wykonanego przez bardzo niedoskonałe maszyny tłumaczeniowe. 

Skutek jest jeden: wstyd i poruta. Pytanie do projektantów: czy stać Was na wystawienie na szwank swojej renomy przez zlecenie tłumaczenia cwaniakom? No i pytanie szersze do nas wszystkich: czy stać nas Polaków na bycie traktowanym jako kraj trzeciego świata? Bo czymże innym jest pierwsza myśl jaka przyjdzie do głowy inwestorowi po pobieżnym przeczytaniu spartaczonego tłumaczenia: "dobrze, że oni jakoś chociaż mówią po angielsku". Dlaczego nie możemy dorównać pod względem jakości tłumaczeń angielskich np. Niemcom. NB wpadły w moje ręce bardzo dobre tłumaczenia wykonane na angielski przez ....Rosjan. 

Co można zrobić by poprawić sytuację? Konieczny jest zbiorowy wysiłek. Pierwszy i konieczny warunek to zmiana nastawienia klientów szukających dobrego tłumacza. Cena nie może być jedynym kryterium! Jeśli będzie to nie dziwmy się, że za kilka lat 90% tłumaczeń będzie do niczego nieprzydatnym bełkotem wyplutym przez tzw. silnik tłumaczeniowy typu Google translate.

Kontakt

Biuro Tłumaczeń Przekładnia

tel. 601 725 191

tlumacz@slownik-budowlany.pl

Oferta

Oferujemy tłumaczenia techniczne, zarówno ustne jak i pisemne w języku angielskim. Nasza specjalność to budownictwo i technologie przemysłowe. Construction/ engineering translation services in Poznan, Poland.

NAJWIĘKSZY SŁOWNIK BUDOWLANY I TŁUMACZENIA - 601 725 191

x

Dobry słownik techniczny

slownik-budowlany.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem